στο FACEBOOK

• Βρείτε μας στο

στο FACEBOOK

2 ημέρες 5 ώρες πριν

When this happens, it’s usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it’s been deleted.

2 ημέρες 7 ώρες πριν

3 ημέρες 6 ώρες πριν

1 εβδομάδα 1 day πριν

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ ΚΑ1 ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ και ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ:
«Photo and Video Making in your Classroom: the Educational Power of Multimedia »
Στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA1 με κωδικό 2023-1-EL01-KA122-VET-000133707, έξι εκπαιδευτικοί από το Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο Γιαννιτσών παρακολούθησαν εβδομαδιαίο κύκλο μαθημάτων στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας, με κεντρικό θέμα τη δημιουργία και επεξεργασία φωτογραφιών και βίντεο στην τάξη και την ενσωμάτωσή τους στις καθημερινές διδακτικές πρακτικές.
Στη διάρκεια των σεμιναρίων συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια μαζί με συναδέλφους από άλλες χώρες. Έμαθαν λεπτομέρειες για τις λήψεις φωτογραφιών και την επεξεργασία τους με διάφορα ελεύθερα λογισμικά για κινητές συσκευές. Δημιούργησαν σενάρια για βίντεο και εργάστηκαν με βασικά εργαλεία για να τα επεξεργαστούν. Έφτιαξαν διαδραστικά βίντεο για εκπαιδευτική χρήση και σύντομα βίντεο για την πρόκληση συζητήσεων μέσα στην τάξη. Ακόμη, δημιούργησαν εκπαιδευτικό περιεχόμενο μέσω Τεχνητής Νοημοσύνης ΑΙ. Tα αποτελέσματα των εργασιών τους καταγράφηκαν και δημοσιεύτηκαν σε ένα padlet.
Επίσης, μελέτησαν τους τρόπους που αυτά τα εργαλεία μπορούν να ενσωματωθούν στην παιδαγωγική διαδικασία, ώστε να κάνουν τα διδακτικά τους αντικείμενα πιο ελκυστικά στους ενήλικες μαθητές τους.
Παράλληλα, γνώρισαν ιστορικά και άλλα αξιοθέατα της χώρας υποδοχής, βελτίωσαν τις γλωσσικές τους ικανότητες στην αγγλική γλώσσα, καλλιέργησαν το πολιτισμικό τους υπόβαθρο και ένιωσαν μέλη της ευρύτερης Ευρωπαϊκής κοινότητας. Πολύ σημαντική, επίσης, είναι η ενημέρωσή τους, μέσω των Ευρωπαίων συναδέλφων τους, για το πώς μπορούν να προωθούν την εξωστρέφεια των οργανισμών τους.
Το Εσπερινό ΕΠΑΛ Γιαννιτσών συμμετέχει, εδώ και χρόνια, σε Ευρωπαϊκές Δράσεις που το φέρνουν σε επαφή με το σύγχρονο Ευρωπαϊκό σχολικό περιβάλλον και ενισχύουν την απασχολησιμότητα των μαθητών τους στην Ευρωπαϊκή Αγορά Εργασίας.

2 εβδομάδες 4 ημέρες πριν

Πρόγραμμα 8-14 Απριλίου

2 εβδομάδες 4 ημέρες πριν

3 εβδομάδες 1 day πριν

Σάββατο 13 Απριλίου ημερήσια εκδρομή στο Βόλο τιμή εισιτηρίου 16 €. Πληροφορίες δηλώσεις συμμετοχής μέχρι 8 Απριλίου στο 15 μελες

3 εβδομάδες 1 day πριν

3 εβδομάδες 3 ημέρες πριν

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ ΚΑ1 ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ:
«Σχολικές ευκαιρίες για ευρωπαϊκή εμπειρία από πρώτο χέρι»

Δεκατέσσερις μαθητές από το Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο Γιαννιτσών τοποθετήθηκαν για δύο εβδομάδες σε επιχειρήσεις στην Βιέννη, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA1 με κωδικό 2023-1-EL01-KA122-VET-0001337047.
Οι μαθητές που συμμετείχαν φοιτούν στους τομείς Οικονομίας-Διοίκησης, Νοσηλευτικής, Πληροφορικής, Μηχανολογίας και κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στο εξωτερικό ασκήθηκαν σε αντικείμενα σχετικά με τις ειδικότητές τους.
Εκτός από την εργασιακή εμπειρία οι μαθητές περιηγήθηκαν σε σημαντικά ιστορικά μνημεία, μουσεία και αξιοθέατα της Βιέννης και ήρθαν σε επαφή με την κουλτούρα και τον πολιτισμό της πόλης.
Απέκτησαν δεξιότητες στην επικοινωνία, στην κατανόηση της διαφορετικότητας και ενίσχυσαν την αίσθηση του Ευρωπαίου πολίτη.
Επίσης, εξασκήθηκαν στην αγγλική γλώσσα σε πραγματικές συνθήκες επικοινωνίας και συνειδητοποίησαν τη σημαντικότητά της.
Οι συμμετέχοντες θα μεταφέρουν τα οφέλη της εμπειρίας τους στην υπόλοιπη σχολική κοινότητα με δραστηριότητες διάχυσης της δράσης τους, όπως επεξεργασία βίντεο με τις εντυπώσεις τους για ανάρτηση στην ιστοσελίδα και το FB του σχολείου τους, καταγραφή σχολίων για την εμπειρία τους και προετοιμασία παρουσίασης με υλικό τεκμηρίωσης από τη μετακίνηση.

3 εβδομάδες 3 ημέρες πριν