Το σχολείο μας

• Βρείτε μας στο

Το σχολείο μας

Το σχολείο μας βρίσκεται στα Γιαννιτσά και στεγάζεται στο σχολικό συγκρότημα των επαγγελματικών λυκείων στον Πενταπλάτανο, λειτούργησε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 2008.

Οι συνθήκες εκπαίδευσης είναι προσαρμοσμένες σε ενήλικες, που αποτελούν και την πλειοψηφία των μαθητών. Σ? αυτούς περιλαμβάνονται και πολλοί που επανεντάχθηκαν στην τεχνική εκπαίδευση με σκοπό την απόκτηση επί πλέον εξειδίκευσης, αφού στον τομέα, που δραστηριοποιούνταν, υπήρχε μεγάλη ανεργία. Ο αριθμός των μαθητών, που είναι ενήλικες, με προηγούμενο πτυχίο ή απολυτήριο Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ,είναι περίπου 40 σε σύνολο 127 μαθητών.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου είναι κυρίως ενήλικες:

• άνεργοι,
  • άτομα που εργάζονται για βιοποριστικούς λόγους,
  • μητέρες με ανήλικα παιδιά που έχουν ως αποκλειστική τους απασχόληση τα οικιακά,
  • άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες,

οι οποίοι έχουν σε κάποια φάση διακόψει τις σπουδές τους και τώρα επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο Λύκειο.

Το σχολείο μας διαθέτει κατάλληλα εξοπλισμένα εργαστήρια, στα οποία οι μαθητές εκπαιδεύονται τεχνικά και επαγγελματικά, ώστε με την αποφοίτηση τους να είναι ικανοί να ασκήσουν το επάγγελμα τους με επιτυχία, να είναι παραγωγικοί και να ενταχθούν ομαλά στο κοινωνικό σύνολο.

Επίσης, οι καθηγητές γνωρίζοντας, την αξία των κοινωνικών δεξιοτήτων, προσπαθούν να τις αναπτύξουν στους μαθητές, μέσω συμμετοχής σε καινοτόμα προγράμματα (προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας κλπ). Οι κοινωνικές δεξιότητες συγκαταλέγονται στα προσόντα που είναι κρίσιμα για εύρεση και διατήρηση εργασίας.

Τίτλοι σπουδών ΕΠΑΛ και Επαγγελματικοί Διέξοδοι
Στους αποφοίτους ΕΠΑΛ χορηγείται Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και Πτυχίο Επιπέδου 3 .
Οι απόφοιτοι έχουν τη δυνατότητα:

• Να λάβουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
  • Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα τμήματα και στις σχολές των Ανώτερων και Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.
  • Να εγγράφονται στη Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης.

Τι τίτλο σπουδών αποκτάτε αποφοιτώντας από ένα Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο ;

· Στους απόφοιτους του «Δευτεροβάθμιου Κύκλου Σπουδών» χορηγείται

• Απολυτήριο Λυκείου (ισότιμο με το Απολυτήριο Γενικού Λυκείου) μετά από ενδοσχολικές Εξετάσεις ή από Πανελλαδικές Εξετάσεις.
  • Πτυχίο Ειδικότητας Επιπέδου 3, μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις

Τι επαγγελματικά δικαιώματα έχουν οι απόφοιτοι τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης;

Η νομοθετική κατοχύρωση των διαφόρων επαγγελμάτων τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης αποτελεί αρμοδιότητα των υπουργείων που εποπτεύουν τα επαγγέλματα αυτά. Πληροφορίες για τα επαγγελματικά δικαιώματα διαφόρων ειδικοτήτων της τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης μπορείς να βρείς εδώ και εδώ.