• Βρείτε μας στο

Aσφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Διοργάνωση  ημερίδας για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Πολιτισμού και Ανάπτυξης Πέλλας (ΔΗ.Κ.Ε.Π.Α.Π.), η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας, η Π.Ο.Δ.Π./Δ.Δ.Ε. Πέλλας, το Τμήμα Ασφαλείας Γιαννιτσών ? Διεύθυνση Αστυνομίας Πέλλας, το 2ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών, ο Δικηγορικός Σύλλογος Γιαννιτσών, η Ιστορική και Λαογραφική Εταιρεία Γιαννιτσών «Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ» και το Λύκειον των Ελληνίδων Γιαννιτσών, θέτοντας ως στόχο την ενημέρωση μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, διοργανώνουν ημερίδα με θέμα: «Κανόνες Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο ? Cyber bullying» την 6η Μαΐου 2015, ημέρα Τετάρτη, ώρα: 17:30, στο Πνευματικό Κέντρο Γιαννιτσών.

Η ημερίδα πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης και του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Εισηγητές είναι:

1) Σφακιανάκης Εμμανουήλ, Υποστράτηγος, Διευθυντής της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας.

2) Σιάντσης Λάζαρος, Κλινικός Ψυχολόγος ? Ψυχοθεραπευτής, Επιστημονικά Υπεύθυνος του Κέντρου Πρόληψης Ν. Πέλλας «ΟΡΑΜΑ».

3) Αξιωματικοί της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας.

Οι θεματικές ενότητες που θα αναλυθούν είναι:

1) Διαδικτυακές συμπεριφορές υψηλού κινδύνου

2) Εθισμός και εκφοβισμός στο διαδίκτυο: Πρόληψη και στρατηγικές αντιμετώπισης των φαινομένων.

Κατά τη διάρκεια της δεύτερης συνεδρίας της ημερίδας θα απαντηθούν ερωτήματα, τα οποία μπορούν να κατατεθούν ηλεκτρονικά μέχρι την 24η Απριλίου, ημέρα Παρασκευή, ώρα: 13:00, στη διεύθυνση του 2ου ΕΠΑΛ Γιαννιτσών:

mail@2epal-giann.pel.sch.gr

Ερωτήματα μπορούν να απευθύνουν οι Σύλλογοι:

• Διδασκόντων και
  • Γονέων και Κηδεμόνων

των Εκπαιδευτικών Μονάδων του Νομού μας.

Για δηλώσεις συμμετοχής, μπορείτε να απευθύνεστε στο 2ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών:

• στην ηλεκτρονική διεύθυνση: mail@2epal-giann.pel.sch.gr
  • στο τηλέφωνο του σχολείου: 23820 29730

Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Από τους συνδιοργανωτές

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ