ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

• Βρείτε μας στο

Eσπερινή φοίτηση

Το Νέο Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο, με το Ν.4186/13 Αρθρ.44, δίνει το δικαίωμα και σε ανήλικους μαθητές/τριες (?18 ετών με Υ.Δ του γονέα/κηδεμόνα ότι ο μαθητής/τρια τις πρωινές ώρες εργάζεται σε ατομική γεωργική εκμετάλλευση-χωράφια, ή επιχείρηση, μαγαζί κ.λ.π.) να εγγραφούν και να αξιοποιήσουν όλα εκείνα τα πλεονεκτήματα που τους προσφέρει η εσπερινή φοίτηση, πιο συγκεκριμένα:

· Το ειδικό ποσοστό εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ (τις προηγούμενες σχολικές χρονιές πάνω από 86% εισήχθησαν σε Πανεπιστημιακές, κυρίως, σχολές).
· Την εισαγωγή στα ΑΤΕΙ, με εξέταση σε δύο (2) μόνο μαθήματα (τα ημερήσια ΕΠΑΛ εξετάζονται σε 4)
· Την ταυτόχρονη εξασφάλιση 2 τίτλων σπουδών α) Απολυτηρίου (με ενδοσχολικές εξετάσεις β) Πτυχίου αντίστοιχης ειδικότητας, (επιπέδου 3 & 4 του Ευρωπαϊκού πλαισίου προσόντων)
· Τη δυνατότητα του μαθητή/τριας, φοιτώντας τις ώρες από 18:40 έως 22:15, να εργάζεται και να αποκτά εργασιακή εμπειρία.
· Τη δυνατότητα κάλυψης των εξόδων μετακίνησης (0,35 Ε/χλμ) από και προς τον τόπο της μόνιμης διαμονής, για όσους διαθέτουν μόνο απολυτήριο Γυμνασίου ή δεν έχουν ολοκληρώσει το Λύκειο.
· Την παρακολούθηση σύγχρονων ειδικοτήτων, με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Comments are closed.